OFICJALNA STRONA MAŁEJ ARMII JANOSIKA

CO NIECO

O MAŁEJ ARMII JANOSIKA

 

Mała Armia Janosika – kapela góralska, zespół folklorystyczny czy też grupa artystyczna, zainspirowana kulturą góralską, ale jednocześnie nawiązująca do innych kultur, potrafiąca wyjść poza utarte schematy, motywująca do kreatywności w muzyce, poszerzania horyzontów i realizowania własnej pasji. Pomysłodawcą tego projektu muzycznego jest Damian Pałasz – skrzypek, muzyk i wizjoner  pochodzący z Raby Wyżnej, który w lutym 2015 utworzył właśnie w Rabie Wyżnej sekcję nauki gry na skrzypcach i basach góralskich. Wówczas pomysłem było sformowanie grupy dzieci, młodzieży oraz dorosłych, która muzyką góralską miała upiększyć liturgię Pasterki w kościele w Rabie Wyżnej, co zrealizowane zostało z sukcesem.

Mała Armia Janosika obecnie liczy 146 osób w wieku od 4 do 68 lat. W swoim dorobku mają cały szereg występów podczas ważnych wydarzeń, które można zobaczyć na portalu YouTube i Facebook. Z okazji ŚDM 2016 zrealizowali wideoklip ku czci Św. Jana Pawła II pt. „Siła jest w jedności” oraz wystąpili podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz w Rabie Wyżnej. W styczniu 2017r. zagrali wiele koncertów świątecznych, a okres Bożonarodzeniowy zakończyli uroczyście kolędując dla Kardynała Stanisława Dziwisza, który żegnał się z funkcją Metropolity Krakowskiego.

Lato 2017 było bardzo pracowite. W efekcie tej pracy powstał teledysk pt. „Modlę się o miłość”, do którego Damian Pałasz zaprosił Cezarego i Katarzynę Żaków oraz Megitza Trio. W okresie grudnia i stycznia 2017/18 Mała Armia Janosika zagrała 13 koncertów kolędniczych na terenie całej Polski, podczas których nie zabrakło wielu uśmiechów na twarzach oraz łez wzruszenia.

„Białe Róże” – z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę:
Lato 2018 roku okazało się dla Małej Armii Janosika wyjątkowo pracowitym okresem. W efekcie tej pracy powstał teledysk, który jest mocno związany z obchodami ważnego dla każdego Polaka święta- Święta Niepodległości. 100 rocznica odzyskania suwerenności przez nasz Naród to żywa lekcja historii i chcąc tę okazję wykorzystać pomyśleliśmy o stworzeniu teledysku patriotycznego. Pieśń, do której powstał teledysk to utwór „Białe róże”, a główne role w nim odegrali Katarzyna Żak i Piotr Cyrwus. Chcemy, aby efektem tego projektu nie był tylko sam teledysk, ale przede wszystkim wartość wiedzy historycznej jaką przy jego tworzeniu przekazaliśmy naszym podopiecznym. Uczestnicy tego wyjątkowego projektu mogli zagłębić się w świat „tworzenia filmu” jak i również poznać tajniki profesjonalnego studia dźwiękowego.

„W Małej Armii Janosika pragniemy przyczynić się do kształtowania świadomości u młodych ludzi i dążymy do tego aby poprzez tradycję i folklor zaszczepić w nich patriotyzm i szacunek do naszej trudnej historii. Dzieci to przyszłość naszego Narodu i wierzymy, że od tego jak będą one postrzegać przeszłość zależeć będzie jak ukształtują teraźniejszość i przyszłość. Naszym zamysłem jest również aby nowy teledysk, był hołdem i oddaniem czci ludziom, którzy dla naszej wolności nie zawahali się ponieść największej ofiary- swojego życia.” – mówi Damian Pałasz.

W efekcie powstania teledysku „Białe Róże”, Mała Armia Janosika została zaproszona na koncert  pt. „Koncert dla Niepodległej”, który odbył się 10 listopada 2018 roku na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie oraz który był transmitowany przez wszystkie polskie stacje telewizyjne. Tego dnia na scenie wspólnie wystąpili  m.in. Maryla Rodowicz, Krzysztof Cugowski, Ewa Farna, Mateusz Ziółko, Marek Piekarczyk, Mała Armia Janosika, Natalia Szroeder, Kamil  Bednarek. Jest to wielki zaszczyt i wyróżnienie występować podczas tak ważnych uroczystości dla Polski oraz stanąć na scenie razem z tak wielkimi artystami.

 

Wypełnij

Formularz kontaktowy