CO NIECO

O MAŁEJ ARMII JANOSIKA


Mała Armia Janosika - kapela góralska, zespół folklorystyczny czy też grupa artystyczna, zainspirowana kulturą góralską, ale jednocześnie nawiązująca do innych kultur, potrafiąca wyjść poza utarte schematy, motywująca do kreatywności w muzyce, poszerzania horyzontów i realizowania własnej pasji.

Pomysłodawcą tego projektu muzycznego jest Damian Pałasz - skrzypek, muzyk i wizjoner, który w lutym 2015 roku utworzył w Rabie Wyżnej sekcję nauki gry na skrzypcach i basach podhalańskich. 

Obecnie Mała Armia Janosika liczy 180 członków (w wieku od 3 do 70 lat). Siedziba Zespołu znajduje się w usytuowanej na południu Polski miejscowości Raba Wyżna. Tam też Zespół regularnie odbywa próby i przygotowania do występów artystycznych.

Nazwa zespołu to użyty oksymoron mała armia, podkreśla liczebność zespołu (armia) złożonego w dużej mierze z dzieci (mała), zaś słowo Janosik (legendarny karpacki zbójnik) ma na celu przywoływanie skojarzenia z folklorem Karpat. Zespół w ciągu roku cyklicznie wyrusza w trasy koncertowe występując na terenie całej Polski. Na swoim koncie ma już zagranych kilkadziesiąt koncertów  o charakterze ludowym, świątecznym, papieskim oraz patriotycznym. Nazywana również Największą Góralską Kapelą w Polsce zrzesza dzieci i młodzież z Raby Wyżnej i okolic, których łączy zamiłowanie do muzyki regionalnej, kultury i tradycji regionu Podhala.

W 2019 roku do Małej Armii Janosika dołączyła sekcja muzyczna tworząc instrumentalny Band w obecnym składzie:
- Damian Pałasz - dyrygent, skrzypce
- Rafał „Piętaszek” Nowak – instr. Klawiszowe
- Wojtek Czyrnek – gitary
- Mariusz Pacyga – gitara basowa
- Grzegorz Jaromin – instrumenty perkusyjne

HISTORIA ZESPOŁU 


2015

  • 15 marca 2015 roku ogłoszony został pierwszy nabór do zespołu, który pierwotnie działał pod nazwą Galicja Projekt.  Do Projektu zgłosiło się 25 osób zamieszkujących Rabę Wyżną i okolice. Po okresie rekrutacji wszyscy członkowie przystąpili do pierwszych zajęć nauczania gry na skrzypcach i basach podhalańskich pod okiem Damiana Pałasza. Głównym celem ówczesnej działalności było przygotowanie grupy do uświetnienia muzyką regionalną Pasterki w kościele parafialnym w Rabie Wyżnej.

  • Okres kolędowy zainaugurował występ Zespołu podczas Wigilii Gminnej  zorganizowanej przez lokalne władze w budynku Gimnazjum im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Rabie Wyżnej.

  • 24 grudnia 2015 roku Zespół zapoczątkował, istniejącą do dziś, tradycję Góralskich Pasterek w kościele parafialnym w Rabie Wyżnej.


2016

  • W styczniu 2016 roku Zespół organizował koncerty kolędnicze dla chorych i potrzebujących, przebywających w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Rabie Wyżnej  oraz w kościele Nawiedzenia NMP w Wysokiej i w kościele parafialnym w Skawie.

  • W lipcu 2016 roku Zespół zrealizował wideoklip noszący tytuł „Siła jest w jedności”, który został nagrany z okazji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.   Teledysk został nakręcony na terenie Gminy Raba Wyżna: przy pomniku Jana Pawła II, w kościele parafialnym oraz pod krzyżem milenijnym. Z tej okazji Zespół również wystąpił podczas ŚDM w Krakowie oraz w Rabie Wyżnej.

  • 11 listopada 2016 roku Zespół Mała Armia Janosika wraz z chórem Watra, pod Batutą pani Marii Możdżeń-Wójcik, zagrał podczas Mszy Świętej z okazji Dnia Niepodległości . Grupy wspólnie zagrały i odśpiewały „Rotę”.

  • W roku 2016 został ogłoszony drugi nabór, który powiększył liczebność Zespołu o kolejne 25 osób. Licząca już 50 członków grupa podjęła naukę gry na instrumentach, aby ponownie uświetnić swoją muzyką II Góralską Pasterkę w kościele parafialnym w Rabie Wyżnej.

  • 24 grudnia 2015 roku Zespół kolędował po raz drugi podczas II góralskiej Pasterki w kościele parafialnym w Rabie Wyżnej.


2017

  • Początkiem roku 2017, Mała Armia Janosika kolędowała w małopolskich kościołach w: Jordanowie, Krakowie, Miechowie, Wysokiej.

  • Okres bożonarodzeniowy zakończył się uroczystym kolędowaniem dla Kardynała Stanisława Dziwisza,  który żegnał się wówczas z funkcją Metropolity Krakowskiego.

  • W lutym 2017 ogłoszono trzeci nabór do Zespołu, który powiększył Małą Armię Janosika o 50 nowych członków.

  • 7 maja 2017 roku już 100 osobowa grupa muzyków zagrała podczas odpustu parafialnego w Rabie Wyżnej.  Odpustowa Msza Święta była celebrowana przez JE ks. kard. Stanisława Dziwisza.

  • Latem 2017 roku praca Zespołu skupiła się wokół tworzenia teledysku pt. „Modlę się o Miłość”,  do którego kierownik Zespołu Damian Pałasz, zaprosił Katarzynę i Cezarego Żaków oraz zespół Megitza Trio.

  • Na zakończenie lata 2017 zorganizowany został piknik, w którym wzięli udział członkowie oraz wszyscy działacze Małej Armii Janosika.

  • Jesienią 2017 roku Mała Armia Janosika występowała podczas Dni Jana Pawła II w Krakowie , w Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach.

  • 10 grudnia 2017 roku Zespół zaangażował się w działalność charytatywną, grając podczas wydarzenia organizowanego przez Szlachetną Paczkę w Skawie.
  • 17 grudnia 2017 roku Kapela upiększyła swoim występem Gminną Wigilię w Rabie Wyżnej, która została zorganizowana w Budynku Gminazjum. 
  • 24 grudnia 2017 roku Mała Armia Janosika wystąpiła podczas III Góralskiej Pasterki w Rabie Wyżnej.

 

2018

  • W okresie bożonarodzeniowym na przełomie roku 2017/2018 koncerty zagrano w: Skomielnej Czarnej, Tylmanowej, Miechowie, Naprawie, Nowym Sączu, Węgrzcach, Wieliczce, Zakopanem, Zduńskiej Woli, ZOL w Rabie Wyżnej.

  • Lutym 2018 roku kierownik Małej Armii Janosika, Damian Pałasz, został nagrodzony w Plebiscycie Gazety Krakowskiej „Osobowość Roku 2017”.  W etapie powiatowym zajął pierwsze miejsce, a w etapie wojewódzkim drugie. Nagroda przyznana została głosami fanów Zespołu oraz czytelnikami Gazety Krakowskiej.

  • 10 lutego 2018 roku na zakończenie sezonu zimowego, został zorganizowany wielki kulig,  w którym udział wzięły dzieci, młodzież, rodzice i działacze Małej Armii Janosika.

  • W marcu 2018 roku ogłoszony został kolejny nabór do Zespołu, w którego efekcie Mała Armia Janosika zwiększyła swoją liczebność do 140 członków.

  • W kwietniu 2018 roku Mała Armia Janosika została zwycięzcą Plebiscytu  na Najpopularniejszy Zespół Dziecięco-Młodzieżowy Podhala, Orawy, Spisza i Pienin 2017 roku.

  • 31 maja 2018 roku Mała  Armia Janosika upiększyła swą muzyką uroczystości związane z obchodami Bożego Ciała w Rabie Wyżnej,  grając przy jednym z ołtarzów podczas procesji.

  • Na zakończenie wakacji 2018 zorganizowany został piknik, w którym wzięli udział członkowie oraz wszyscy działacze Małej Armii Janosika.

  • W październiku 2018 roku swoją premierę miał teledysk nakręcony z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Teledysk pt. „Białe Róże ” przyjął bardzo istotny wymiar patriotycznej lekcji historii dla członków i odbiorców Małej Armii Janosika. W teledysku główne role odegrali Katarzyna Żak i Piotr Cyrwus. Wideoklip został wyreżyserowany przez Damiana Pałasza, który również objął funkcję producenta oraz koordynatora całego przedsięwzięcia.

  • Efektem powstania wideoklipu pt. „Białe róże” było zaproszenie Małej Armii Janosika na wydarzenie  pt. „Koncert dla Niepodległej ”, który odbył się 10 listopada 2018 roku na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Koncert ten był transmitowany przez wszystkie polskie stacje telewizyjne. Mała Armia Janosika wystąpiła na scenie obok takich wykonawców i artystów jak: Maryla Rodowicz, Krzysztof Cugowski, Ewa Farna, Mateusz Ziółko, Kamil  Bednarek, Marek Piekarczyk, Natalia Szroeder. Podczas „Koncertu dla Niepodległej” Mała Armia Janosika zaprezentowała wiązankę legionową, grając i śpiewając w akompaniamencie orkiestry symfonicznej pod batutą Grzegorza Urbana. Występ Małej Armii Janosika oglądało 40 tyś. widzów zebranych na stadionie oraz 4 mln przed telewizorami.

  • W listopadzie 2018 roku Zespół zagrał podczas wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Podsarniu  prezentując pieśni patriotyczne.

  • 20 grudnia 2018 wydana została pierwsza płyta Małej Armii Janosika. Na krążku znalazły się polskie i góralskie kolędy oraz pastorałki.

  • 24 grudnia 2018 roku po raz kolejny o północy w kościele parafialnym w Rabie Wyżnej wybrzmiał koncert Małej Armii Janosika podczas IV Góralskiej Pasterki.

 

2019

  • Podczas okresu kolędowego w 2019 roku Mała Armia Janosika organizowała koncerty w: Tarnowie, Nowym Targu, Jordanowie, Rabce Zdrój, Skawie, Makowie Podhalańskim, Jarosławiu, Przemyślu, Sanoku, ZOL w Rabie Wyżnej, Zembrzycach.

  • W lutym 2018 roku na zakończenie ferii zimowych, został zorganizowany wielki kulig,  w którym udział wzięły dzieci, młodzież, rodzice i działacze Małej Armii Janosika.

  • W marcu 2019 roku Damian Pałasz, w konkursie organizowanym przez Dziennik Polski oraz Gazetę Krakowską, został „Osobowością Roku 2018”  w kategorii: kultura, zajmując dzięki czytelnikom pierwsze miejsce w powiecie nowotarskim oraz drugą pozycję w województwie małopolskim.

  • 20 czerwca 2019 roku Zespół zagrał podczas Procesji Bożego Ciała w Rabie Wyżnej.

  • 23 czerwca 2019 roku Mała Armia Janosika uroczyście pożegnała Księdza Proboszcza Antoniego Zuziaka , który przechodząc na emeryturę, zakończył swoją posługę proboszcza w Parafii w Rabie Wyżnej.

  • Latem 2019 roku Mała Armia Janosika zagrała swoje pierwsze koncerty w towarzystwie Bandu, złożonego z profesjonalnych muzyków (Rafał „Piętaszek” Nowak, Wojtek Czyrnek, Mariusz Pacyga, Grzegorz Jaromin), którzy na stałe zasilili szeregi Największej Góralskiej Kapeli. Muzycy utworzyli zespół instrumentalny, w towarzystwie którego Kapela występowała całe lato upamiętniając filozofię Jana Pawła II oraz ks. prof. Józefa Tischnera, prezentując szeroki repertuar złożony z utworów folklorystycznych, ludowej muzyki Podhala oraz polskiej muzyki rozrywkowej.

  • Rok 2019 to również wiele koncertów zagranych w: Moszczance, Nowym Targu, Rabce-Zdroju, Brzegach, Myślenicach, Gniewczynie Łańcuckiej oraz w Jodłówce.

  • Lato 2019 przez członków i działaczy Małej Armii Janosika zostało pożegnane letnim piknikiem oraz góralską watrą.

  • Jesienią 2019 ogłoszono kolejny nabór do Zespołu, a liczba członków wzrosła do 150 osób.

  • 29 września 2019 roku Zespół zagrał koncert w Centrum Jana Pawła II w Krakowie, z okazji jubileuszu 25-lecia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  • 16 października 2019 roku Mała Armia Janosika zagrała koncert w Wieliczce z okazji „Dnia Papieskiego” prezentując repertuar upamiętniający pontyfikat Jana Pawła II.

  • 17 października 2019 roku Damian Pałasz oraz Mała Armia Janosika zostali nagrodzeni podczas XIV FilmAT  Festiwal w Warszawie, za najlepszy dokument w kategorii: historia i dziedzictwo, oraz za wartości patriotyczne teledysku pt. „Białe Róże”, nakręconego z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

  • 21 grudnia 2019 odbył się mikołajkowy koncert Małej Armii Janosika,  mający miejsce pod oknem papieskim na ulicy Franciszkańskiej pn. „XIII Choinka przed Oknem Papieskim”.

  • 24 grudnia 2019 roku Mała Armia Janosika zagrała podczas V Góralskiej Pasterki w Rabie Wyżnej . Mszę Świętą celebrował JE ks. kard. Stanisław Dziwisz, natomiast cała uroczystość była transmitowana w TVP Info, TVP Polonia oraz Regionalnej  TVP3.

 

2020

  • Początkiem roku 2020 Mała Armia Janosika zagrała i zaśpiewała w: Rabie Wyżnej, Krakowie Nowej Hucie, Częstochowie, Miechowie, Szczawnicy, Szkole Specjalnej w Nowym Targu i Rozdzielu.

  • Ferie zimowe i okres kolędowy zostały zakończone góralskim kuligiem zorganizowanym dla wszystkich członków oraz działaczy Zespołu.

  • W lutym 2020 roku Mała Armia Janosika zagrała podczas wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy,  który podczas swojej kampanii wyborczej odwiedził Rabkę-Zdrój.

  • Marcem 2020 ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 Zespół zdecydował się zawiesić działalność koncertową. Mała Armia Janosika nagrała w tym czasie dwa wideoklipy  w trybie zdalnym.

  • 23 kwietnia 2020 roku miała miejsce premiera pierwszego teledysku, coveru Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”.

  • 18 maja 2020 roku ukazał się drugi, zdalnie nagrany, teledysk Małej Armii Janosika.  Był to wideoklip prezentujący pieśń „Barka” i został nagrany dla uczczenia 100. rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II.

  • Wiosną i latem 2020 roku Mała Armia Janosika wzięła udział w programach Telewizji Polskiej: Teleexpress, Bądźmy Razem w Domu (gdzie Zespół wystąpił dwukrotnie), Studio Raban, Ziarno, TVP Polonia oraz w serwisach informacyjnych, prasie: Gość Niedzielny, Twoje Imperium oraz w Radio Plus.

  • Z okazji 100. Rocznicy urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II, Mała  Armia Janosika wyruszyła w papieską trasę koncertową. Trasa ta była muzycznym uczczeniem pontyfikatu św. Jana Pawła II.  Zespół wystąpił w: Baranowie, Toruniu, Wrzosowej, Częstochowie oraz w Sanktuarium na Jasnej Górze.

  • Końcem lata 2020 roku ogłoszono kolejny nabór, w efekcie którego Mała Armia Janosika liczy 180 osób.

  • 26 września 2020 roku z inicjatywy Damiana Pałasza została zorganizowana w Rabie Wyżnej I Największa Góralska Majówka w Polsce. Wydarzenie z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II odbyło się na rabiańskich błoniach oraz zawierało następujące punkty programu:
  1. Odśpiewanie Litanii Loretańskiej po góralsku.
  2. Koncert Małej Armii Janosika, dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, podczas którego można było wsłuchiwać się w słowa Papieża oraz utwory muzyczne związane z Jego Pontyfikatem.
  3. Animacja Pontyfikatu Św. Jana Pawła II na budynku kościoła.
  4. Apel Jasnogórski w wykonaniu chórów Watra, Gorce oraz Wierchy pod batutą Marii Możdżeń-Wójcik.
  5. Błogosławieństwo wiernych przez Jego Eminencję Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza.
  6. Rozpalenie wielkiej góralskiej Watry na zakończenie obchodów.

    Wydarzeniu towarzyszyły Honorowe Patronaty:
    - Jego Eminencji Kardynała Stanisława Dziwisza,
    - Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego,
    - Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, pod kierownictwem Księdza Dyrektora: Łukasza Piórkowskiego,

    Zadanie to zostało sfinansowane z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.
    Głównym Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Mała Armia Janosika z prezesem Damianem Pałaszem na czele. Konferansjerem oraz prowadzącym uroczystości był Paweł Wojdyła.
  • 18 października 2020 roku Mała Armia Janosika wystąpiła podczas koncertu „Wadowice , tu wszystko się zaczęło”, który był organizowany przez Telewizję Polską oraz Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Zespół zaprezentował utwory: Czarna Madonna oraz Barkę śpiewając wraz z Anną Jurksztowicz i Mateuszem Ziółko. Na zakończenie góralska kapela u boku Zespołu Golec uOrkiestra, zaśpiewała utwór „Do Wadowic wróć”. Koncert był transmitowany na antenie TVP1.

  • 26 października 2020 roku swoją premierę miał trzeci już teledysk zrealizowany w roku 2020. Mała Armia Janosika, na zakończenie jubileuszowego roku 2020 – związanego z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, nagrała wideoklip pt. „Nie zastąpi Ciebie nikt”  autorstwa Romualda Lipko.

  • 24 grudnia 2020 roku Mała Armia Janosika z powodów obostrzeń związanych z pandemią, wyjątkowo w kameralnym składzie zagrała podczas VI Góralskiej Pasterki w Rabie Wyżnej.


2021

  • 6 stycznia 2021 roku Mała Armia Janosika zakolędowała w reprezentacyjnym składzie w Kościele Św. Stanisława BM w Rabie Wyżnej.

  • 13 lutego 2021 roku Zespół zagrał charytatywny koncert dla ciężko chorego Marcelka Kubali, który potrzebował zgromadzić środki na operację w Stanach Zjednoczonych. Koncert odbył się w sanktuarium św. Jakuba w Brzesku.

  • 20 lutego 2021 roku Kapela przekazała Narty Kamila Stocha na cel charytatywny dla potrzebującego Fabianka Pogorzelca, który koniecznie musiał poddać się operacji serca w Stanach Zjednoczonych. W akcji charytatywnej uzbierano 11 600 zł na rzecz potrzebującego Fabianka i przekazano narty nowo wylosowanej osobie.

 

NAGRODY:

2018 – tytuł „Osobowość Roku 2017” dla Damiana Pałasza w plebiscycie Gazety Krakowskiej;
2018 – tytuł „Najpopularniejszego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowy Podhala, Orawy, Spisza i Pienin 2017” dla Małej Armii Janosika;
2019 – tytuł „Osobowość Roku 2018”dla Damiana Pałasza w plebiscycie Gazety Krakowskiej oraz Dziennika Polskiego;
2019 – nagroda podczas XIV FilmAT Festiwal w Warszawie za najlepszy dokument w kategorii: historia i dziedzictwo, oraz za wartości patriotyczne teledysku nakręconego z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę dla Damiana Pałasza oraz Małej Armii Janosika,


DYSKOGRAFIA:

ALBUMY:
2021 – „Jan Paweł II - Przyjaciel Podhalańskiej Ziemi"

ALBUMY ŚWIĄTECZNE:
2018 – „Kolędy i Pastorałki na góralską nutę”

SINGLE, TELEDYSKI:
2016 –   „Siła jest w jedności”
2017 –   „Modlę się o Miłość”
2018 –   „Białe róże”
2020 –   „Dni, których nie znamy”, „Barka”, „Nie zastąpi Ciebie nikt”